Ak vás očarili lekná a iné krásne vodné rastliny a neviete sa nabažiť ich krásnych kvetov, ale nemáte na jazierko priestor, máme pre vás tip.
Na záhrade, terase alebo dokonca aj na balkóne si viete jednoducho vytvoriť mini verziu krásneho kvitnúceho jazierka.
Stačí vám na to vhodná nádoba, ako napríklad plastový alebo keramický kvetináč, sud, väčšia misa alebo stará vaňa. Samozrejme nesmieme zabudnúť skontrolovať, či sa v spodnej časti nenachádzajú diery na odtok vody, prípadne či nie je nádoba prasknutá alebo inak poškodená.
Avšak ak máte trochu viac miesta, na trhu nájdete aj hotové výlisky z plastu. Tieto plastové jazierka sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Druhou možnosťou je vyhĺbiť jamu a tú vystlať jazierkovou fóliou tak, ako sa to robí pri bežných väčších jazierkach. Jazierková fólia má dôležitý účel, aby nám samotná voda neunikla do pôdy.
Ak ste limitovaný priestorom, ideálnou voľbou je spomínaný kvetináč alebo iná malá, vhodná nádoba.
Pozor si dávame aj na umiestnenie. Pre mini jazierko je vhodný skôr polotieň, pretože rastliny potrebujú dostatok slnečného žiarenia. Avšak zároveň nie priame slnko, pretože to by mohlo mať skôr nepriaznivý efekt a podporila by sa tvorba rias. Keďže je nádoba mini jazierka relatívne malá, pozor si musíme dávať aj na odparovanie vody. Niekedy dážď nepríde dlhé týždne a to by znamenalo pre naše mini jazierko katastrofu. Vodu dolievame pravidelne, najlepšie dažďovú. Teplota by mala byť približne rovnaká ako v našom malom jazierku, predídeme tak šoku, ktorý môžu rastliny zažiť po naliatí studenej vody, napríklad zo studne.
Do takýchto jazierok vysádzame menšie druhy lekien a pre správny výber sa poradíme s predávajúcim. Dôležité je, aby ste spomenuli výšku nádoby, pretože tá je podstatná pri výbere vhodného druhu.
Do mini jazierka vysádzame aj iné druhy rastlín. Prihliadať musíme na veľkosť nádoby a aj na priestor, ktorý zostal tak, aby mali jednotlivé rastliny dostatok miesta. K leknám sa krásne hodia vyššie vodné trávy, prípadne plávajúce vodné rastliny.